Pozycja obowiązkowa w naszym domu. Zazwyczaj, przygotowuję podwójną porcję. Mam w rodzinie smakoszy takiej wersji bigosu :) Dlatego siekam, mieszam i doprawiam, naprawdę solidną porcję kapusty :)
Dodatki smakowe i ich ilość, zależą od gustu. Bardzo lubię suszone i wędzone śliwki w bigosie. Łagodzą kwaśny smak kapusty i nadają fajnego dymnego aromatu. Owoce jałowce i suszone grzybki, zapachem i smakiem na myśl przywodzą wyprawę do lasu.
Bigos, można przygotować wcześniej. Podzielić na porcje, zamrozić lub wsadzić w słoiki i poddać pasteryzacji. Później wystarczy wyjąć, podgrzać i zajadać. Bardzo lubię taki bigos, z porcją gładkiego puree ziemniaczanego :)
Składniki:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 kg białej kapusty
- 1 szkl. suszonych grzybków
- 1 litr wody lub wywaru z warzyw
- 1/4 szkl. oleju rzepakowego
- 2 - 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 100g wędzonych śliwek
- 50g suszonych śliwek
- 3 duże liście laurowe
- 1 łyżeczka owoców jałowca
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 1 czubata łyżeczka słodkiej mielonej papryki
- 1/2 łyżki pieprzu ziołowego
- 1 łyżka brązowego cukru, niekoniecznie
- sól, świeżo mielony czarny pieprz
- dodatki, opcjonalnie: kostka wędzonego/marynowanego tofu, opakowanie parówek sojowych
Grzybki zalewamy 1/2 litra wrzątku. Pozostawiamy na 30 minut. Moje
grzybki są małe. Jeśli są duże, wówczas gotujemy je około 15
minut. Studzimy, siekamy. Wody oczywiście nie wylewamy.
Kapustę kiszoną drobno siekamy (można odcisnąć nadmiar soku, jeśli jest bardzo kwaśna). Z białej kapusty, usuwamy wierzchnie liście. Kroimy w ćwiartki, wycinamy głąb. Drobno siekamy. Przekładamy na durszlak, przelewamy gorącą wodą. Gdy kapusta przestygnie, odciskamy z nadmiaru wody.
W dużym garnku, z grubym dnem, lekko rozgrzewamy olej. Wrzucamy: listki laurowe, ziele angielskie, paprykę mieloną, pieprz ziołowy, rozgnieciony jałowiec. Podsmażamy, mieszając, około 30 sekund.
Dodajemy białą kapustę. Podsmażamy, czasem mieszając około 10 minut.
Dodajemy posiekaną kapustę kiszoną. Namoczone grzybki i wodę z moczenia, dolewamy 1/2 litra wody. Dorzucamy koncentrat pomidorowy i pokrojone śliwki.
Całość mieszamy.
Gotujemy około 3 - 4 godziny, na średnim lub małym ogniu (najczęściej rozkładam sobie gotowanie na 2 dni. Każdego dnia po 1,5 - 2 godziny).
Od czasu do czasu mieszamy. Kontrolujemy ilość płynu, przez przykrywanie i odchylanie pokrywki. W razie potrzeby dolewamy płynu.
Pod koniec gotowania, doprawiamy mielonym pieprzem. Ewentualnie łyżką cukru i odrobiną soli. Dodajemy pokrojone tofu lub parówki. Możemy również połączyć to i to lub pominąć.
Bigos, można przygotować wcześniej. Zamrozić lub włożyć w słoiki i poddać pasteryzacji.
Podgrzewając porcje bigosu, warto dolać troszkę wody.
Smacznego!
Podgrzewając porcje bigosu, warto dolać troszkę wody.
Smacznego!
(przepis własny)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz